Често задавани въпроси
Как мога да се откажа от наследство?
Отказът от наследство се извършва с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството и вписване в особената за това книга към Районния съд. Законът не упоменава изрично, че писменото заявление към районния съдия следва да е с нотариално удостоверен подпис, но, с оглед правната сигурност и значимост на това волеизявление, практиката е наложила изискването за нотариално удостоверен подпис на заявлението за отказ от наследство.
Законът не предвижда използване на конкретен, одобрен формуляр на заявлението, с оглед на което следва, че за сезирането на компетентния районен съд е достатъчно всяко писмено изявление, в което достатъчно ясно е обективирана волята на призован към наследяване да се откаже от наследството на конкретен наследодател. За удостоверяването на подпис върху заявление за отказ от наследство е необходимо пред нотариуса да се представи Удостоверение за наследници, от което да е видно, че лицето, което се отказва е призовано към наследяване.
В случай, че заявлението за отказ от наследство няма да се депозира в Районния съд лично от призования към наследяване, то е необходимо да се представи нотариално заверено изрично пълномощно за депозирането му.
Важно е да знаем, че при отказ от наследство, заявен от някои от децата на наследодателя, а също и при неприемането му от някои от тях преживелият съпруг получава дял от наследството, равен на дела на всяко от децата, които са приели наследството. При отказ от наследство, заявен от всички деца на наследодателя, а също и при неприемането му от всички от тях преживелият съпруг наследява със
следващите децата редове. В този случай, ако няма наследници от тези редове, той получава цялото наследство. (В този смисъл Тълкувателно решение № 148/10.12.1986 г. ОСГК).
Важно е да знаем, че с отказа от наследство се отказваме от цялата наследствена маса на наследодателя ни, която включва всички имуществени права и задължения. Отказ от част от наследство е недействителен. Така, например, не може да се откажем от наследство единствено за определен недвижим имот, или автомобил, а да се ползваме от останалото имущество на наследодателя.
Недействителен е отказът от наследство в хипотеза, в която преди това, сме извършили действия, с които сме приели наследството. Такива действия са, например, разпореждане с недвижим имот – част от наследствената маса, подаване на декларация в съответната данъчна служба по местонахождението на имота, в която декларираме, че сме придобили имота по наследство, получаване на парични суми от банкови сметки на наследодателя и всякакви фактически действия, който по недвусмислен и несъмнен начин предполагат намерението ни да приемем наследството (В този смисъл Решение № 395 от 04.11.2010 г. на ВКС, II – ро ГО).
Как мога да оттегля пълномощно?
Пълномощието се прекратява с изтичане на срока, за който е дадено (в хипотеза, в която в пълномощното е изрично упоменат срок), с оттеглянето му, със смъртта на упълномощителя или на пълномощника, или с поставянето им под запрещение, а когато упълномощител или пълномощник е юридическо лице – с прекратяването им.
Упълномощителят има право винаги да оттегли пълномощието, а пълномощникът – да се откаже от него. (чл. 38, ал. 2 ЗЗД).
Оттеглянето на пълномощното трябва да бъде извършено в същата форма, в която е и самото пълномощно . Така, например, в случай, че сте предоставили на пълномощника си пълномощно с нотариално удостоверен подпис, то трябва да удостоверите подписа си и върху документа, с който го оттегляте. С оглед правната сигурност, обаче, независимо от първоначалната форма на пълномощното, е добре последващото му оттегляне да бъде с нотариално удостоверен подпис на упълномощителя.
Оттеглянето на пълномощното се извършва с декларация за оттегляне, подписана от упълномощителя, в която се посочват три имена и ЕГН на упълномощеното лице, както и данни за пълномощното или описание на правомощията, които са дадени.
Важно е да знаем, че, за да има действие оттеглянето спрямо пълномощника, последният трябва да бъде уведомен, че вече не разполага с представителна власт. С оглед доказването на уведомяването е препоръчително пълномощникът да се подпише върху декларацията за оттегляне със забележка, че е запознат и осведомен, че пълномощието му е оттеглено. В случай, че пълномощникът откаже да подпише документа или не може да бъде открит, уведомяването може да се извърши посредством изпращане на нотариална покана.
най-често се изпраща нотариална покана, с която на пълномощника се съобщава за оттегляне на пълномощното. Препоръчително е също така упълномощителят да уведоми лицата, пред които пълномощникът може да го представлява за оттеглянето на пълномощното. Препоръчително е, също така, упълномощителят да уведоми лицата, пред които пълномощникът може да го представлява за оттеглянето на пълномощното.
Как се заличава ипотека?
За да заличите вписаната по партидата на имота Ви ипотека не е достатъчно просто да сте изплатили дължимия дълг към кредитора. Ипотеката се заличава въз основа на съгласието на кредитора, което трябва да бъде дадено в нотариално заверена форма и вписано в Служба по вписванията към района по местонахождението на имота. Декларацията – съгласие за заличаване на ипотеката може да бъде подписана от кредитора пред всеки нотариус на територията на Република България, независимо дали районът му съвпада с местонахождението на недвижимия имот.
Вписаната по партидата на имота ипотека може да бъде заличена и лично от собственика в хипотеза, в която са изминали повече от 10 години от деня на вписването на ипотеката и същата не е била подновена. В този случай, декларацията за заличаване се подписва пред нотариус (във всеки съдебен район) от собственика, а основанието за заличаване на вписването е изтеклият 10 – годишен срок. (чл. 172 ЗЗД).
Кога придобитото имущество е лично и кога е съпруежска имуществена общност?
Вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил. Лични са и вещните права, придобити от съпруг – едноличен търговец, по време на брака за упражняване на търговската му дейност и включени в неговото предприятие.
Вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. В тази хипотеза са включени всички видове възмездни сделки, с които един от съпрузите е придобил вещни права върху движима или недвижима вещ, като: покупко – продажба, договор за издръжка и гледане, съдебна или доброволна делба (при която съпругът е заплатил парична сума за уравняване на дяловете на останалите съсобственици, за да придобие целия имот), договор за замяна (при която, в замяна на личния си имот съпругът е придобил друг, като е доплатил за разликата в стойността) и всички други видове възмездни сделки.
По отношение на придобит от единия съпруг по време на брака имот на основание давностно владение, съдебната практика е непротиворечива, че имотът се придобива от двамата съпрузи в режим на съпружеска имуществена общност. Без значение, в случая, е кога е започнало владението. Обуславящо собствеността върху имота е кога е изтекъл давностния срок. В случай, че давностният срок е изтекъл по време на брака, то имотът се придобива от двамата съпрузи в режим на съпружеска имуществена общност.
При извършен строеж на сграда, по време на брака, в поземлен имот – лична собственост на единия съпруг, имотът отново се придобива в режим на съпружеска имуществена общност.
При извършен строеж от съпрузи по време на брака им, в поземлен имот, съсобствен между единия съпруг и трето лице, частта от построеното, съответстваща на правата на съпруга от съсобствеността върху терена, се придобива в режим на съпружеска имуществена общност (в този смисъл Тълкувателно решение № 4/2019 г.)
Аз съм продавач. Купувачът ще ми плати продажната цена чрез банков кредит? Какви са рисковете за мен и как да съм сигурен, че ще получа продажната цена?
Практиката показва, че, понастоящем, голяма част от купувачите осигуряват част от продажната цена чрез банков кредит. За да обезпечите изплащането на пълния размер на продажната цена, предварително съгласувайте с купувача и кредитиращата банка условията при които кредитиращата банка ще Ви преведе частта от продажната цена, отпусната чрез банков кредит. Голяма част от търговските банки на територията на Република България предоставят на продавачите по сделките официален документ от банката, в който изрично са упоменати условията, при които ще бъде преведена сумата (т. нар. „писмо – ангажимент“). Сред основните изисквания на кредитиращите банки е след изповядване на сделката за покупко – продажба, да се представи оригинал на Удостоверение за вписвания, отбелязвания и заличавания за имот (т. нар. „Удостоверение за тежести“) за период от поне 10 години, от което да е видно, че по партидата на имота няма вписани тежести , искови молби или други отбелязвания – противопоставими на купувача и кредитиращата банка.
Как да напиша саморъчно завещание?
Законодателят е предвидил множество формалности при съставянето на саморъчното завещание, неизпълнението на които обуславя нищожност на завещателните разпореждания.
При съставянето на саморъчно завещание, моля, имайте предвид, че завещанието трябва да бъде изцяло написано ръкописно от самия завещател. Не е допустимо да съставите саморъчно завещание посредством технически средства, например използвайки компютър, принтер и т.н. Завещанието трябва да обективира ясно и недвусмислено волята на завещателя , без да съдържа двусмислие, неяснота относно завещаното имущество или лицето, на което се завещава. Задължителен реквизит при саморъчното завещание е и означение на датата на която е съставено, както и подпис на завещателя.
Подписът трябва да бъде поставен след завещателните разпореждания.
Какво представлява договорът за продажба на наследство?
Наследството на починалото лице е единна съвкупност от притежаваните от него към момента на смъртта му права и задължения. В тази връзка, договорът за продажба на наследство има за предмет съвкупността от всички права и задължения на наследодателя. Важно е да знаете, че с договор за продажба на наследство не се прехвърля конкретна движима или недвижима вещ, а цялото наследство от наследодателя.
Продажбата на наследство трябва да бъде извършена писмено и подписите на договарящите да бъдат нотариално заверени. За удостоверяването на подписи върху договор за продажба на наследство е необходимо пред нотариуса да се представи удостоверение за наследници, от което да е видно, че прехвърлителят е наследник по закон на наследодателя, чието наследство се прехвъля.
Важно е да знаем, че договор за продажба на наследство, в чиято маса са включени недвижими имоти, се вписва в Имотния регистър по местонахождението на имота/ите.
Придобих автомобил по наследство от майка / баща / брат / сестра или др. Как мога да го прехвърля?
При прехвърлянето на автомобил, придобит по наследство (от майка, баща, брат, сестра и др. наследодатели) е необходимо пред нотариуса да се представи Свидетелство за регистрация на МПС I- ва част (т. нар. голям талон), удостоверение за наследници на наследодателя, чиято собственост е било моторното превозно средство и приходна квитанция за платен данък на МПС – во. Моля, имайте предвид, че за прехвърлянето на наследствен автомобил НЕ Е НЕОБХОДИМО наследниците по закон да се снабдят с ново Свидетелство за регистрация на МПС I – ва част, достатъчно е пред нотариуса да се представи удостоверение за наследници на наследодателя, от което да е видно, че прехвърлителите са наследници по закон.
Ще напускам страната с чужд автомобил? Какво ми е необходимо?
За пътуване в чужбина с чужд автомобил е необходимо нотариално заверено пълномощно от собственика на автомобила, с което той Ви упълномощава да управлявате автомобила в чужбина. Пълномощното е препоръчително да бъде преведено поне на английски език.
Детето ми ще пътува в чужбина без мен? Какво ми е необходимо?
Ако детето пътува в чужбина придружавано само от единия родител (напр.майка) е необходима нотариално заверена декларация-съгласие от другия родител (баща), в която той, декларирате съгласието си, детето да напуска пределите на Република България, придружавано другия родител (майка);
Ако детето ще пътува придружавано от трето лице (не родител) или самостоятелно без придружител, то тогава е необходима нотариално заверена декларация-съгласие, от двамата родители, в която те декларират съгласието си, детето да напуска пределите на Република България .
За нотариалната заверка на тази декларация е необходимо, лицето, което декларира съгласието си да представи пред нотариуса документ за самоличност и удостоверение за раждане на детето, с което да удостовери качеството си на родител.
Препоръчително е декларацията да бъде двуезична или да бъде преведена на английски език.
Аз съм купувач. Как мога да направя справка за тежести върху имота, който купувам?
Чл. 4 от Правилника за вписванията изброява всички актове, подлежащи на вписване в Имотния регистър към Агенция по вписванията.
Сред тях са всички актове, с които се прехвърля правото на собственост (продажба, дарение, замяна, даване вместо изпълнение, отчуждаване срещу задължение за гледане и хранене и др.) или с които се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право (право на ползуване, собственост върху постройка и др.) върху недвижими имоти, както и актове, с които се признават такива права (констативни нотариални актове, актове, които имат силата на констативни нотариални актове, актовете за държавна собственост, актовете за общинска собственост и други, изрично предвидени в закон).
По партидата на недвижимите имоти се вписват всички прехвърлителни сделки, всички ипотеки, възбрани, искови молби и отбелязвания по тях. В случай, че сте купувач и желаете предварително да направите справка за тежести върху имота, който закупувате, то следва да се снабдите с удостоверение за вписвания, отбелязвания и заличавания за имот (т. нар. „удостоверение за тежести“).
Препоръчително е удостоверението да обхваща период за поне 10 години назад. В някои случаи, снабдяването с удостоверение за вписвания, отбелязвания и заличавания за имот изисква особена прецизност при подаването на заявление за издаването му, с оглед включването на всички отбелязвания, заличавания и вписвания по партидата на имота. В тази връзка, препоръчваме, да се обърнете към нас за съдействие с издаването му.
Какви са особеностите при придобиване на имот с ипотека?
Няма пречка да закупите имот, по чиято партида в имотния регистър, понастоящем, е вписана ипотека. Вписаната ипотека няма да повлияе на действителността на прехвърлителната сделка между Вас и Вашия продавач. И все пак, закупувайки такъв имот, следва да имате предвид, че ипотеката върху един имот, дава право на кредитора, чието вземане е обезпечено с ипотеката, да се удовлетвори от цената на имота (чрез предвидените в закона способи)независимо чия собственост е той.
В тази връзка, в случай, че Ви предстои закупуване на имот, по чиято партида е вписана ипотека е особено важно с продавача да уточните условията, при които ще бъде заличена ипотеката, които да бъдат включени в съдържанието на нотариалния акт за покупко – продажба. Свободата на договаряне в гражданското право обуславя възможността за най – различни уговорки във връзка със заличаването на ипотеката. Практиката показва, че в повечето случаи бъдещите купувачи изискват от продавача официален документ от кредитора по обезпеченото вземане за оставащия размер на дълга, като обвързват начина на плащане спрямо него.
Как мога да се откажа от право на собственост и какво значи отказът от право на собственост?
Законът за собствеността предвижда възможност за отказ от право на собственост. Отказът от правото на собственост върху недвижим имот има действие само ако е извършен в писмена форма с нотариално заверен подпис и ако е вписан в имотния регистър.
Отказът от право на собственост е акт със значими правни последици, поради което е изключително важно преди извършването му, собственикът да е запознат с правното положение, което би настъпило след извършването му. Практиката показва, че все повече собственици прибягват към този способ, заблуждавайки се, че по този начин ще уголемят дяловете на останалите съсобственици (например майка, брат, сестра и др.). В тази връзка, от особено значение е, да знаете, че отказът от право на собственост НЕ УГОЛЕМЯВА ДЯЛОВЕТЕ НА ОСТАНАЛИТЕ НАСЛЕДНИЦИ. При отказ от право на собственост, дела на отказалия се съсобственик се придобива от държавата или общината, а не от другите съсобственици.
За да извършите отказ от право на собственост е необходимо да се обърнете към нотариус в района, където се намира имота, от чиято собственост се отказвате. Пред нотариуса се представят документ за собственост и схема или скица на имота, изд. от СГКК. В зависимост от придобивното основание е възможно да бъдат изискани и допълнителни документи, касаещи гражданското състояние на лицата – собственици.